
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 7.21 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Number of Pins | 6 |
| Packaging | Bulk |
| Depth | 5.08 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Insulation Resistance | 5 GΩ |
| REACH SVHC | Unknown |
| Contact Plating | Gold |
| Lead Length | 3.175 mm |
| Contact Material(Contact Finish) | Bronze |
| Pitch | 2.54 mm |
| Current Rating | 3 A |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Approvals | CSA |
| Orientation | Vertical |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 week ago) |
| Color | Black |
| Gender | Pin (Male) |
| Number of Contacts | 6 |
| ELV | Compliant |
| Connector Type | Header, Pin, Plug |
| Number of Positions | 6 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing | 2.54 mm |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Contact Style | Pin |
| Contact Current Rating | 3 A |
| Housing Color | Black |
| Contact Mating Length | 8.0772 mm |
| Keyed | No |
| PCB Thickness | 1.4 mm |
| Contact Gender | Male |
| High Temperature Housing | No |
| Mating Post Length | 8.08 mm |
| Contact Shape | Square |
| High Speed Serial Data Connector | No |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 week ago) |
| Termination Post Length | 3.18 mm |
Stock: 7106
Distributors
pcbx
Unit Price$1.53887
Ext.Price$1.53887
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.53887 | $1.53887 |
| 10 | $1.30895 | $13.08950 |
| 25 | $1.23989 | $30.99725 |
| 50 | $1.17447 | $58.72350 |
| 100 | $1.11249 | $111.24900 |
| 300 | $1.05218 | $315.65400 |
| 500 | $0.99514 | $497.57000 |
| 1000 | $0.94119 | $941.19000 |
| 3000 | $0.89017 | $2670.51000 |
| 5000 | $0.84189 | $4209.45000 |
